روند طراحی, بازسازی, طراحی داخلی, مبلمان, مقالات

7 قانون اصلی طراحی داخلی که همه باید بدانند

طراحی داخلی در لاریسا دکو

7 قانون اصلی طراحی داخلی که همه باید بدانند

طراحی داخلی در لاریسا دکو

اگر شما به فضاها و بازسازی‌هایی که در رسانه لاریسا دکو مشاهده می‌فرمایید علاقمند هستید، اما مطمئن نیستید که چگونه می‌توانید آنها را برای فضای در دسترس خود اجرا نمایید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

پس با ما در ارتباط باشید

اصول ارائه شده در این مقاله، به قوانین اصلی طراحی داخلی برای دکوراسیون فضای داخل یک ساختمان، خواه مسکونی یا تجاری، اشاره دارد.

بارها این را شنیده‌اید که اکثر معماران و طراحان داخلی می‌گویند: “قوانینی برای طراحی داخلی وجود ندارد!!” اما می‌توان گفت که هنوز برخی تصمیات اساسی برای طراحی داخلی وجود دارند که جزو اصول اولیه می‌باشند.

با دانستن این اصول در طراحی داخلی منزل خود می‌توانید قبل از شروع به اجرای آن، با بررسی دقیق‌تر و به کارگیری آنها به خانه رویایی خود نزدیک گردید.

حتما برای شما هم پیش آمده که طرح‌های متفاوت در جاهای مختلف دیده‌اید که به آنها علاقمند هستید اما به دلایل مختلف به خود القا نموده‌اید که در فضای شما قابل اجرا نیستند، اما ما در لاریسا دکو به شما این اطمینان را می‌دهیم که می‌توانید با پیدا کردن نقاط کانونی طراحی‌های مد نظر خود به بهترین نحو به طرح دلخواه و مورد پسند خود برسید.

 

ما اینجا هستیم تا برای شما بهترینها را آماده نماییم. پس با رسانه و مجله معماری و ساختمان لاریسا دکو همراه باشید.

در حالی که مطمئنا هیچ فرمول یکسانی وجود ندارد، اما اگر می‌خواهید خانه‌ای زیبا و مناسب برای زندگی خانوادگی داشته باشید، هنوز چند اصل اساسی وجود دارد که باید به آنها تسلط داشته باشید.

پس به اولین نکته‌ای که باید توجه کنید این است که تمام هدف طراحی داخلی ایجاد اتاق یا اتاق‌هایی است که پاسخگوی نیازهای افراد ساکن در آنها باشد و در عین حال شخصیت آنها را با طراحی فضا و عملکرد خوب و مناسب، منعکس نماید.

یک طرح داخلی که خوب نیازها را برآورده کرده باشد و خوب طراحی شده باشد، نه تنها زیبا به نظر می‌رسد بلکه باید کیفیت زندگی شما را نیز بهبود ببخشد.

حتی اگر در حال حاضر در حال بازسازی یا تغییر دکوراسیون نیستید، این نکات طراحی داخلی می‌تواند به ذهنیت شما در خصوص تصمیم آتی برای تغییر دکوراسیون کمک شایانی بنماید. از انتخاب مبلمان و پالت رنگ گرفته تا ارگونومی و سطوح نور و هر آنچه که نیاز به در نظر گرفته شدن داشته باشد.

پس این ایده های و توصیه های مهم که از بهترین ایده‌های طراحان مختلف در مورد دکوراسیون منزل انتخاب گردیده است را دنبال کنید و با قوانین طراحی اولیه ما که به راحتی می تواند خانه شما را در سال پیش رو ارتقا دهد، کشف کنید که چگونه جدیدترین روندهای طراحی داخلی را به هر اتاق بیاورید.

قوانین اساسی طراحی داخلی که باید رعایت کنید

طراح داخلی، اما سیمز هیلدیچ، بنیانگذار Sims Hilditch (www.simshilditch.com) در جایی مطرح کرده است که: “طراحی داخلی یک فرآیند پیچیده و بسیار شخصی است، با این حال چند کار کلیدی وجود دارد که می توانید برای شروع انجام دهید.”

هر پروژه ای را می‌توان با در دست داشتن یک سری از قواعد تعریف کرد. این استانداردهای طراحی برای کمک به شما در ایجاد یک فضای داخلی هماهنگ که یک شخصیت خاص را القا می‌کند تعریف شده است.

بنابراین برای کمک به شما در درک اصول اولیه طراحی داخلی، در ادامه به جزئیات هر یک از آنها می‌پردازیم.

1- فضای خود را بشناسید

طراحی داخلی در لاریسا دکو

طراحی داخلی همانند اقیانوس وسیعی است که همه چیز را پوشش می‌دهد از پیچیدگی‌های انتخاب رنگ گرفته تا نکات کاربردی‌تر در مورد تجهیز خانه شما. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از ایجاد هرگونه تغییر، فضای خود را به خوبی بشناسید.

سامانتا تاد هانتر (www.samanthatodhunter.com) طراح داخلی، می‌گوید: ما همیشه مشتریان خود را تشویق می‌کنیم که قبل از ایجاد هرگونه تغییر، ابتدا فضای مد نظر خود را طراحی نمایند و خود را در آن فضا تجسم کنند.

این مهم است که نه تنها گردش و جریان را درک کنید، بلکه باید برای خود مشخص کنید که در فضای جدید خود به چه چیزی نیاز دارید و دوست دارید چه عملکردی داشته باشد.

“اما دتردینگ” بناینگذار و مدیر خلاقیت Kelling Designs (www.kellingdesigns.com) : “هدف برنامه ریزی برای یک طراحی داخلی، ایجاد فضایی است که کارایی داشته باشد. در هنگام طراحی این برنامه‌ریزی برای ما به معنای اجتناب از روندها و توصیه‌های جاری است. مثل اضافه کردن فضاهای غیر ضروری و غیر عملی.” وی همچنین اضافه می‌کند: “ما متوجه شده‌ایم که ذهنیت اکثر مشتریان این است که جدیدترین روندهای داخلی را تکرار نمایند. لذا تمام تلاش ما این است که سعی کنیم آنها را به سمت راه‌حل‌های طولانی مدت و قابل زندگی هدایت کنیم.”

2- راحتی را در فلسفه ی طراحی خود بگنجانید.

طراحی داخلی در لاریسا دکو

این اصل ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما به راحتی می‌توان به نام مد از راحتی چشم پوشی کرد. بنابراین به جای تفکر درباره مد که در برخی اوقات راحتی را زیر سوال خواهد برد، بهتر است تا خانه‌تان را تا حد امکان زندگی‌پذیر و مجلل نمایید. به قوانین قدیمی دکوراسیون توجه نکنید و به یاد داشته باشید که راحتی کلید اصلی هر طراحی داخلی است.

مدها به مرور محو می شوند، بنابراین سعی نکنید فضای خود را خیلی سبک یا آنقدر مدرن جلوه دهید که دیگر شبیه خانه نباشند.

افزودن عملکرد و قابلیت زندگی به پروژه بازسازی خانه امری بسیار حیاتی است. یک خانه باید به نیازهای ساکنان خود پاسخ دهد، بنابراین همیشه با هدف و ایده طراحی خود را آغاز کنید.

تامسین جانسون، طراح داخلی استرالیایی و نوسینده کتاب Spaces for Living می گوید: “یک اتاق راحت و دنج روح را تسکین می دهد.” اگر می‌خواهید فاکتور راحتی را در خانه خود افزایش دهید، به ایجاد بافت در طراحی داخلی خود برای افزودن عمق و ابعاد بیشتر حتما فکر کنید.

بافت‌های طبیعی، چه از جنس سنگ باشند یا چوب و یا پارچه کتان، می‌توانند به تاثیرگذاری یک فضا در منزل شما کمک کنند. این بدان معنی است که این بافتها نه فضا را بیش  از حد طراحی شده نمایش می‌دهند (Over Design) و نه خیلی مصنوعی. آنها یک کیفیت فوق العاده و با آرامش را به ارمغان می آورند که همیشه دارای عملکرد با ثباتی است.

3- جریان و گردش را در نظر بگیرید.

طراحی داخلی در لاریسا دکو

قبل از آوردن مبلمان و اثاثیه به خانه، مهم است که ابتدا به نحوه استفاده از فضاهای در دسترس فکر کنید. سوزان دوین موسس Maison Maison (www.maisonmaisondesign.com) می گوید: “در طراحی خود به این فکر کنید که فضای در دسترس شما چند منظوره باشد، این یکی از مهمترین نکات یک طراحی داخلی عالی می باشد.”

اوآنا ساندو، طراح اصلی در بلیکز لندن (www.blakeslondon.com)، می گوید: “جریان کاملا به فضای در دسترس، نحوه طراحی و تعداد دفعات استفاده از آن بستگی دارد”.

حال اصلا جریان به چه معناست؟ در واقع می‌خواهیم در طراحی خودمان محل تجمع میهمانان کجا باشد؟ یا قصد دارید فضایی برای سرگرمی ایجاد کنید و یا حتی صرفا فضایی باشد برای انجام کارهای خانگی خود.

پس باید اطمینان حاصل کنید که طراحی شما فضای کافی برای حرکت آزادانه و بدون مزاحمت برای همه ایجاد کند و این فضا کاملا در دسترس همگی باشد.

4- بازی با مقیاس

طراحی داخلی در لاریسا دکو

بازی با مقیاس در طراحی داخلی ترفندی است که طراحان داخلی و دکوراتورها از آن برای ایجاد فضایی پر تاثیر استفاده می کنند.

اغلب مردم به اشتباه تصور می کنند که اتاق‌های کوچک باید به همان اندازه مبلمان کوچک داشته باشند، در حالی که در واقع کاملا برعکس است و این یعنی هر چه بزرگتر، بهتر.

برای تغییر مقیاس می‌توان از روشهای بسیار ساده‌ای استفاده کرد، مثل استفاده از یک تکه مبلمان، یا تابلوهای هنری، لامپهای متفاوت چراغ آویز، الگوهای روی کوسن و یا حتی مجسمه‌های زیبا و البته استفاده از رویکردهای پیچیده تر مثل کاغذ دیواری یا کاشی.

با این رویکرد می‌توانید سطح جدیدی را در دکوراسیون منزل خود تجربه نمایید. طراحان داخلی برجسته دنیا از این تکنیک برای ارائه جلوه‌های شگفت انگیزی استفاده می‌کنند.

مقیاس و تناسب این قدرت را دارد که یک اتاق بزرگ و رسمی را به یک فضای دنج و صمیمی تبدیل نماید، و باعث می شود تا یک اتاق کوچک بسیار بزرگتر و تاثیر گذارتر از آنچه هست نمایان گردد و باعث جلب توجه بسیار زیادی گردد.

5- تعادل ایجاد کنید

طراحی داخلی در لاریسا دکو

طراح داخلی می‌گوید: ” تعادل یکی از مهمترین مفاهیم در تمام پروژه های من است. تعادل یک اصل طراحی داخلی است که فضا را از نظر بصری به یک ثبات می‌رساند. چیدمان هماهنگ اجزای اتاق تضمین می‌کند که هیچ عنصر واحدی در یک اتاق، از لحاظ بصری تسلطی بر دیگر عناصر ندارد.

هنگام طراحی هر فضایی، مهم نیست چقدر کوچک یا بزرگ، توجه به تعادل بسیار مهم است. به ویژه در یک اتاق باز که هدف آن ایجاد فضایی برای کل خانواده است. برای این کار، جویس داونینگ پیکنز از JDP Interiors (www.jdpinteriors.com) می گوید: مطمئن شوید که یک رنگ مطلوب و برجسته داشته باشید و آن را در مقیاس های کوچک‌تر یا رنگ های ملایم‌تر در لایه‌های دیگری از اتاق استفاده نمایید. با این کار تمرکز را بر روی رنگ قوی‌تر ایجاد خواهید کرد.

عناصر چوبی کم رنگ، چرم و فلز، همراه با مقیاس صحیح استفاده در کنار هم تاثیر فوق العاده‌ای دارند. این تکنیک هنری است که می توان هارمونی خوبی با محیط اطراف ایجاد نمود و در تثبیت طرح نهایی هم بسیار کاربردی است.

6- از رنگ ها غافل نشوید

طراحی داخلی در لاریسا دکو

پاتریک اودانل، سفیر برند فارو اند بال (www.farrow-ball.com) توضیح می‌دهد که تئوری رنگ در کل می‌تواند بسیار پیچیده باشد، اما چند اصل اساسی وجود دارد که به شما کمک می‌کند در مسیر درست هدایت شوید. علاوه بر تاثیر زیاد رنگ‌ها در طراحی داخلی، آنها می‌توانند یک مکان خوب برای تمرکز بر روی نور و کنتراست باشند.

برای انتخاب رنگ اتاق اول باید میزان نور اتاق را در نظر بگیرید. پاتریک اذعان می کند که: به عنوان یک قانون کلی، برای روشن‌تر کردن اتاقی که رو به شمال است، از هر چیزی که پایه سبز یا خاکستری دارد اجتناب کنید، یا حتی از رنگ های تیره‌تر استفاده کنید تا احساس دلپذیرتری بتوانید ایجاد کنید.

در حالی که استفاده از رنگ‌های ملایم و کم رنگ راه بسیار خوبی برای به حداکثر رساندن احساس خوشایند نورانی بودن در یک اتاق رو به جنوب است.  نور در فضاهای رو به غرب در صبح ملایم‌تر و در بعد از ظهر قوی‌تر است، بنابراین رنگ‌های گرم به خوبی کار می‌کنند، در حالی که رنگ‌های آبی روشن و سبز می‌توانند اثر آرام‌بخشی در اتاق‌های رو به شرق داشته باشند.

همچنین در انتخاب رنگ خود نیز باید به کنتراست آنها توجه کنید. در نتیجه وسوسه نشوید که به رنگ های مشابه تکیه کنید یعنی از روی چرخ رنگ یا color wheel رنگهای کنار هم را انتخاب کنید، نتیجه اش هماهنگی است ولی ممکن است فاقد سر زندگی باشند. (مقاله color wheel  را مطالعه بفرمایید).

پس بهتر است تا در زمان انتخاب رنگ به رنگهای مکمل دقت بیشتری نمایید زیرا که حداکثر کنتراست را به همراه خواهد داشت، اما باید در کنار آنها از رنگ های خنثی نیز استفاده نمایید.

7- طراحی خود را با عناصر متفاوت رشد دهید

طراحی داخلی در لاریسا دکو

آخرین قانون اساسی طراحی داخلی ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما استفاده از بافت در طراحی داخلی می تواند یا ظاهری فوق العاده ایجاد نماید و یا تمام زحمت شما را بر باد دهد.

ایجاد بافت یا لایه های مختلف فقط به اثاثیه و دکور روی آنها اطلاق نمی شود، بلکه در مورد لایه هایی که در دید تاثیر می گذارند نیز هست یعنی اضافه کردن متریالهای مختلف برای افزایش جذابیت و روح بخشیدن به اتاق.

فضایی که خیلی ساده چیدمان شده باشد و لایه های اضافی یا texture به آن اضافه نشده باشد، یک فضای صاف صاف است بدون هیچ تاثیر گذاری خاصی.

بسیار مهم است که به اتاق با دید کلی نگاه کنید و نواحی مختلف در آن را با کنار هم قرار دادن متریالهای متفاوت برای جاری شدن حس سر زندگی و گرما، دوباره تعریف نمایید. این روش راهی است برای افزودن عمق و بعد بع اتاق و همچنین جاری کردن احساس راحتی.

طراحان داخلی اغلب از بافت یا texture به فرم اشیاء قابل لمس مثل پارچه، چوب و سنگ برای افزودن راحتی فیزیکی و جذابیت بصری به فضا استفاده می کنند. ترکیب متریالهای مختلف و لایه بندی در طراحی داخلی کلید کارکرد عناصر بافتی است.

بکا کیسی، از Becca Interiors (www.becainteriors) توضیح می دهد: ” بافت یا texture برای این است که احساس لمسی را تحریک نماید. و در واقع به آن لحظه ای اشاره دارد که شما یک سطح را لمس کرده و از آن لذت می برید. البته نکته مهم این است که استفاده از بافت زیاد نیز می تواند به این حس جذاب لطمه ی شدیدی وارد نماید.”

لایه بندی بافت ها می تواند به عمق طراحی داخلی شما نیز کمک نماید و باعث شود تا احساس خوبی حتی در دراز مدت نیز در فضا جاری باشد.

در انتهای این مقاله باید به این نکته اذعان کنم که برای شروع یک طراحی داخلی مناسب برای فضای خود، قبل از هر اقدامی ایده‌های خود و نیازمندی‌هایتان را مکتوب کنید. این سری از مقالات که ما در رسانه معماری و طراحی داخلی لاریسا دکو منتشر خواهیم کرد برای شما می‌تواند چراغ راهی باشد تا به بهترین طرح برسید. پس لطفا مقاله‌های ما را مطالعه کرده و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

همچنین تیم کارشناسی و طراحان ما مستقر در نمایشگاه لاریسا دکو در خیابان سهروردی آمادگی ارائه هرگونه مشاوره و طراحی و اجرای پروژه های شما عزیزان را دارد.

با ما همراه باشید

لاریسا دکو، ایده‌ای جذاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *