آشپزخانه, بازسازی, کابینت, کابینت کلاسیک, کابینت مدرن, کابینت نئو کلاسیک, مقالات

مدل کابینت آشپزخانه و 52 ایده خلاقانه (قسمت آخر)

مدل کابینت آشپزخانه

تا اینجا و طی چهار مقاله قبلی، 40 ایده مطرح کردیم که با رعایت هر کدام از آنها تغییر زیادی می‌توانید در مدل کابینت آشپزخانه خود ایجاد کنید. 

بعضی از ایده‌ها کاملا ساختاری هستند و برای طراحی مجدد و بازسازی آشپزخانه‌تان به کار می‌روند و بعضی از آنها بسیار کوچک و برای تغییر ذائقه شما.

پیشنهاد ما در لاریسا دکو این است که بعد از این مقاله، یک دسته بندی از هر پنج مقاله منتشر شده برای خودتان ایجاد کنید و با توجه به نیازمندیهای خود و میزان بودجه‌ای برای تغییر مدل کابینت آشپزخانه خود کنار گذاشته‌اید، تعدادی از آنها را در کنار هم قرار دهید.

برای این کار شما می‌توانید با کارشناسان ما در لاریسا دکو نیز در ارتباط باشید و از مشاوره این دوستان هم بهره بگیرید.

قبل از ارائه‌ی ایده‌ی شماره 41، شما را دعوت می‌کنیم تا مابقی مقالات منتشر شده در وبسایت ما یعنی www.larisadeco.ir _ در بخش مقالات _ را نیز مطالعه کرده و از اطلاعات مطرح شده در آنها در راستای اهداف بازسازی آشپزخانه خود استفاده نمایید و ما را از نظرات خود بهره‌مند سازید.

41- مرزهای بین فضاهای نزدیک را محو نمایید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 41

با دیدن عکس این ایده اولین چیزی که به ذهن شما می‌آید شاید این باشد که این آشپزخانه از کل آپارتمان ما بزرگتر است!!! و یا اینکه اگر یک همچین فضایی داشتم دیگر نیاز به ایده‌ی خاصی هم نبود و با اغلب ایده‌های معمولی هم این فضا به خودی خود قشنگ است.

ولی برای بررسی ایده‌های مختلف باید وسعت دید بازتری به کلیه سطوح داشته باشیم.

این روزها برنامه‌های زندگی آنچنان پر و باز می باشد که حتی در زمان غذا خوردن هم یا در حال کار کردن هستیم و یا مشغول آماده کردن ذهن خود برای کارهای باقیمانده روز.

جمله‌ی معروف آشپزخانه قلب خانه است دیگر تکراری شده است و در مدل کابینت آشپزخانه و طراحی آن باید به این نکته توجه کرد که این فضا دیگر فقط برای آشپزی نیست. 

در یک مدل کابینت آشپزخانه مدرن، وجود جزیره آشپزخانه می‌تواند به عنوان یک فضای ناهار خوری، فضای کار و مکانی برای جمع شدن به عنوان یک خانواده یا معاشرت با دوستان استفاده شود.

فضای جلوی آشپزخانه در مدل کابینت آشپزخانه کوچک در حال تبدیل شدن به قلمرو آشپزخانه است که در ایده‌آل ترین حالت وجود یک تراس یا فضای باز می تواند این نقش را به عهده بگیرد.

برای یک همچین فضایی که در جلوی آشپزخانه قرار دارد و همچنین برای کمک به مدل کابینت آشپزخانه، بهتر است تا هیچ مرزی برای آنها تعریف نکنید و یا از دیوارهای شفاف مثل همین دیوار و پنجره شیشه‌ای استفاده کنید.

ساختارهای شیشه‌ای اجازه می‌دهند تا نور به داخل اتاق سرازیر شود و این کار سبب می‌شود تا احساس شود فضای بیرونی بخشی از آشپزخانه است.

مدل کابینت آشپزخانه می تواند از همین نکات ساده و یا ایده‌های بسیار ساده به بهترین نحو شکل بگیرد. فقط کافی است هر آنچه که برایمان لذت بخش و جذاب است را در کنار هم قرار دهیم و از یک متخصص بخواهیم تا اینها را برایمان به یک مدل کابینت آشپزخانه جذاب و کاربردی تبدیل نماید.

ما در لاریسا دکو برای تمام ایده‌های شما برنامه‌ی خاصی داریم. 

به ما اعتماد کنید.

لاریسا دکو، ایده‌ای جذاب

42- برای تغییر مدل کابینت آشپزخانه نیاز به تغییرات فراوان نیست، فقط یک تغییر ایجاد کنید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 42

به دنبال ایده‌های مدل کابینت آشپزخانه هستید تا بتوانید فضای موجود را ارتقاء دهید؟ اگر آشپزخانه ای رنگ شده یا مستقل دارید، خوش شانس هستید زیرا که تغییر در آنها بسیار ساده‌تر می باشد.

با تغییر رنگ یکی از کمدها می توانید تغییر مورد نظر خود را داشته باشید.

در اینجا یک کمد با رنگ متضاد رنگ آمیزی شده است تا گرما، نقطه کانونی و ظاهر مدرن تری را ایجاد نماید.

یک تغییر ساده و کوچک و کم هزینه برای مدل کابینت آشپزخانه شما.

43- به جزئیات توجه کنید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 43

اگر در امتداد آشپزخانه‌ی شما یک فضای سبز و یا باغچه ی کوچکی وجود دارد، و یا حتی پنچره های بزرگ رو به آفتاب دارد، حتما در انتخاب متریال داخل آشپزخانه خود دقت بسیار بیشتری داشته باشید.

کابینت ها و کفپوش های بادوام تری را انتخاب کنید که احتمال سفید شدن و بور شدن آنها در برابر نور خورشید کمتر باشد.

داشتن تهویه مناسب را هم در نظر بگیرید زیرا که آفتاب باعث بخار شدن رطوبت شده و اثرش را بر روی پنجره‌ها خواهد گذاشت و تهویه مناسب باعث می‌شود تا شیشه ها بخار نگیرد و نشانه‌ای از رطوبت بر روی آنها نماند.

44- فضا را در یک آشپزخانه گالی شکل به حداکثر برسانید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 44

در روش طراحی مدل کابینت آشپزخانه و استفاده از فضاهای موجود طی چند سال گذشته تغییرات بسیاری ایجاد شده است و آشپزخانه های گالی شکل بسیار پرطرفدار شده اند.

بله گالی شکل، درست تلفظ و تایپ شده است.

آشپزخانه‌های موجود در کشتی‌ها را آشپزخانه‌های گالی می گویند که به دلیل سادگی زیاد و فضاهای تنگ نمی‌توان جزئیات زیادی در آنها پیاده کرد.

اما دلیل راندمان بالا و کارکرد این نوع آشپزخانه ها این است که از لحاظ ارگونومی و عملکردی بسیار دقیق و با حوصله طراحی شده‌اند و به راحتی می‌توان همه چیز را طوری قرار داد که در دست باشند.

آشپزخانه‌های گالی در ابتدا به گونه‌ای طراحی شده بودند که جمع و جور و فوق العاده کارآمد باشند و هر سانتیمتر از فضا را برای ذخیره سازی و آماده سازی به حداکثر برسانند.

آشپزخانه‌های حرفه‌ای نیز از یک طرح خطی مشابه پیروی می‌کنند و می توان با همان دقت به بهترین عملکرد آشپزخانه رسید.

در جایی که فضای کافی برای اجرای هر یک از واحدهای عملکردی وجود دارد، می‌توانید مثلث کار کلاسیک را تعریف نمایید، مناطق کار و عملکردی کلیدی مثل یخچال، اجاق گاز و سینک را در این طرح باید مرتب کنید تا از حرکت زیاد بین آنها کسر گردد.

این کار نه تنها در آشپزخانه‌های باریکی که عرض کافی برای چیدن دو ردیف کابینت را دارند موفقیت آمیز است، بلکه دقیقا همان قالبی است که در فضاهای پلان باز نیز بسیار محبوب است.

در کنار اینها می‌توان با طراحی یک جزیره آشپزخانه مرزی بین آشپزخانه و فضای نشیمن ایجاد کرد و هم از جزیره آشپزخانه در موارد کاربردی دیگری نیز سود برد.

45- یک آشپزخانه U شکل را کاربردی کنید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 45

روندهای طراحی و چیدمان آشپزخانه در طی مدت زمان تغییرات بسیاری می‌کنند. اما برنامه‌ریزی یک چیدمان کلاسیک اصولا یکسان باقی مانده است.

چیدمان‌های کلاسیک آشپزخانه‌های گالی، L و U به گونه ای طراحی شده‌‎اند که از نظر ارگونومی مناسب تر باشند و به ایجاد مثلث کاری و جانمایی اجاق گاز، سینک و یخچال در فاصله‌ای منطقی از یکدیگر در طراحی کمک شایانی می‌نمایند تا فضای کار کافی را در بین آنها ایجاد کند.

آشپزخانه‌هایی با فرم U شکل به طور استاندارد دارای سه دیوار و یک وجه آزاد می‌باشند که این وجه آزاد نقطه دسترسی به آشپزخانه است. که در طراحی‌های مدرن، جزیره آشپزخانه را در وسط این سه دیوار و به طور مستقل طراحی می‌کنند تا هم حریم آشپزخانه را مشخص تر کرده باشند و هم یک پل ارتباطی برای آشپزخانه با دیگر محیط های منزل در دسترس باشد.

اصولا در مدل طراحی کابینت U شکل جذابیت اصلی برای کاربر این فضا، سطح کاری فراوان آن است که می‌توانید با یک سنگ گرانیت جذاب، یک ویژگی کاملا خیره کننده به آشپزخانه خود اضافه کنید.

اصولا استفاده از سنگ‌های طبیعی که دارای رگه‌های اصلی سنگ نیز باشند در دل انگیز کردن فضای کاری آشپزخانه بسیار تاثیر گذار هستند.

46- بهینه کردن یک آشپزخانه L شکل

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 46

مدل طراحی کابینت آشپزخانه L شکل، یکی از کاربردی ترین و شیک ترین مدلهای کابینت برای فضاهای کوچک می باشد.

هنگام تصمیم‌گیری برای چیدمان آشپزخانه، انتخاب‌های شما تا حد زیادی به واسطه شکل و اندازه آشپزخانه شما محدود می گردد، اما این بدان معنا نیست که شما باید در طراحی آشپزخانه خود حداقل‌ها را داشته باشید.

چه فضای شما کوچک، متوسط و یا بزرگ باشد، چیدمان L شکل می تواند به خوبی نیازهای شما را مرتفع سازد. اصولا چیدمان کابینتهای L شکل به اندازه کافی انعطاف پذیر می‌باشند تا با اغلب نیازهای سازه‌ای، یا دکوراتیو شما مثل سقف های شیب دار، سقف های طرح دار، و یا حتی پنجره های بزرگ، سازگار گردد.

در یک آشپزخانه کوچک، ایده آل ترین طراحی L شکل این است که تمام وسایل و کمدهای کابینتی در دو طرف فضای مورد نظر متمرکز گردند تا بقیه فضا باز و در دسترس باشد که با این روش فضای کلی هم بزرگتر به نظر می رسد.

برای آشپزخانه‌های بزرگتر، چیدمان L شکل می‌تواند به عنوان یک جداکننده بین مناطق پخت و پز و نشیمن و یا حتی به عنوان یه میز کوچک صبحانه خوری مورد استفاده قرار بگیرد.

47-ایده‌های جذاب آشپزخانه‌های جزیره‌ای را بررسی کنید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 47

چرا آشپزخانه‌های جزیره ای؟

ایده این مدل از آشپزخانه با توجه به سبک زندگی این روزها بسیار پرطرفدار شده است. با این هدف که در زمان آشپزی و کار در آشپزخانه همه‌ی دوستان و خانواده در کنار هم باشند و در معدود زمانهای دورهمی بتوانند از تمام زمان خود استفاده نمایند.

این سبک از طراحی یک سری از استانداردهای طراحی را رعایت نمی‌کند مثل ایجاد مثلث کار در آشپزخانه. 

اما به این معنی نیست که این آشپزخانه ها کاربردی نیستند، بلکه بسیار کاربردی و پرطرفدار می‌باشند و حتی می‌توانند بسیار بهینه هم از نظر عملکردی و هم از نظر قیمتی باشند.

48- طراحی باز را برای داشتن فضایی صمیمی‌تر امتحان کنید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 48

هنگام طراحی یک آشپزخانه مدرن، یکی از مهمترین نکاتی که باید در این روزهای فشرده مد نظر قرار داد این است که حتما آشپزخانه و آشپز در تمام زمانها در کنار سایر اعضای خانواده و فضاهای اشتراکی باشند.

برای اینکه بتوانید در هنگام تهیه غذا هم به انجام تکالیف کودکتان کمک کنید، حواستان به نوزادتان باشد و یا در تمامی مراحل یک گفتگوی دوستانه حضور داشته باشید.

این روزها رفتارهای رسمی کمتر شده است و مردم بیشتر تمایل دارند تا فضاهایی مثل آشپزخانه و غذاخوری را با هم به اشتراک بگذارند و در هنگام مهمانی‌های دوستانه سرگرمی و آشپزی را در کنار هم تجربه کنند.

همچنین فضاهای باز باعث می شود تا نور به صورت یکنواخت‌تر به اغلب فضاهای دیگر برسد و فضاهای در دسترس را نیز بزرگتر جلوه دهد.

49- آشپزخانه های روستیک یا روستایی

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 49

اگر در روستا و فضاهای خارج از شهر دارای آشپزخانه‌ای هستید، حتما به این ترکیب ها فکر کنید. 

ظاهری زنده را به داخل آشپزخانه خود هدایت کنید.

برای روکش میزهای خود از منسوجات سنتی استفاده کنید، بالشتک ها یا روکش‌های سنتی می‌توانند حس زیبای طبیعی بودن و سنتی بودن را به شما القا نماید.

از ظروف قدیمی و مسی و چینی در دکورهای خود حتما استفاده نمایید. 

این سبک از آشپزخانه هیچ وقت تکراری نخواهد شد.

50- رنگ کابینت را بر اساس سطوحی که نور طبیعی می‌گیرند، انتخاب کنید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 50

آشپزخانه باید روشن باشد هم در طول روز و هم در شب هنگام. 

در تحقیقی علمی ثابت شده است که در حین انجام کار ما به نور کافی نیاز داریم و پخت و پز نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

بنابراین هنگامی که در حال انتخاب ایده‌های رنگ آشپزخانه خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا به سراغ رنگهای عمیق بروید با این شرط که آشپزخانه شما دارای نور طبیعی بسیار خوبی باشد و یا بتوانید نورهای مصنوعی عالی برای خود ایجاد کنید. در غیر اینصورت باید به دنبال رنگهای روشن باشید تا فضای شما را کوچک جلوه ندهد.

51- برای داشتن فضایی گرمتر الگوهای طبیعی را به طرح خود اضافه کنید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 51

هنگامی که در حال ایجاد یک طرح کابینت هستید مطمئن شوید که حداقل یکی از عناصر طراحی از الگوی طبیعی و گرم پشتیبانی می‌کند مثل کفپوش ها یا جزیره آشپزخانه و یا حتی خود کابینت.

الگوهای طبیعی برای افزودن جذابیت، گرما و شخصیت به آشپزخانه بسیار کاربردی خواهند بود. این امر به ویژه در آشپزخانه‌هایی که بسیار ساده طراحی شده‌اند بسیار با اهمیت است.

فضاهایی مانند عکس نیاز به بافت طبیعی دارند تا از آن طرح ساده و شاید خسته کننده فاصله بگیرند.

52- طراحی مدرن را با سطوح کار شده دگرگون کنید.

مدل کابینت آشپزخانه ایده شماره 52

در طراحی های مدرن شما می‌توانید از الگوهای کار شده شبیه عکس استفاده کنید تا بتوانید یک شخصیت پیچیده تر به طرح خود بدهید البته با حفظ ماهیت مدرن طراحی خود.

این سطوح نور را جذب کرده، سایه های عمیق ایجاد می‌کنند و دارای بافتهای جذابی هستند و به ویژه وقتی در برابر یک فضای سفید استفاده می شوند تاثیر بسیار زیادی خواهند گذاشت.

در انتهای این سری از مقالات که 52 ایده ی خلاقانه را برای شما مطرح کردیم لازم است تا یادآوری کنیم که برای داشتن فضای شیک و دلخواه بیشتر از اینکه نیاز باشد نگران هزینه‌های آن باشید، باید نگران مدیریت کردن طرح و نقشه و بهینه طراحی شدن آن باشید.

برای داشتن طرحی که هم با شرایط مالی شما هماهنگ باشد و هم برایتان دل انگیز باشد باید زمان زیادی برای طراحی مدل کابینت آشپزخانه خود صرف کنید.

در این مسیر لاریسا دکو آمادگی خود را برای انجام تک تک مراحل طراحی و اجرای آشپزخانه اعلام می کند.

شما می توانید با کارشناسان ما در کلیه مراحل از تصمیم گیری تا اجرا مشورت نمایید و در نهایت بهترین خود را انتخاب کنید.

لاریسا دکو، ایده ای جذاب

2 فکر در مورد “ مدل کابینت آشپزخانه و 52 ایده خلاقانه (قسمت آخر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *