سبکی که زمان نمی شناسد

استفاده از صفحه های منبت کاری شده، ستونهایی با جزئیات زیاد و خطوط موازی، دربهای کشو و کمد کار شده، دستگیره های سرامیکی. همه جزئی از خصوصیات این سبک است.

مشخصات کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک دارای بیشترین جزئیات در طراحی می باشد. استفاده از صفحه های منبت کاری شده، ستونهای زیاد و دارای خطوط موازی، دستگیره های سرامیکی و مجلل، استفاده از کمدهایی دارای سطوح شفاف و سنگهای طبیعی صیقل خورده، همگی از خصوصیات کابینتهای کلاسیک است.

13 ایده ی جذاب برای کابینت های آشپزخانه شما

نمونه طراحی کابینت های کلاسیک

اخبار و مطالب خواندنی

در این بخش شما می توانید اخبار و مقالات آموزشی مرتبط با کابینت های کلاسیک را مطالعه نمایید. 

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک از جمله پرطرفدارترین سبک های کابینت در دنیا می باشد و با توجه به سبک زندگی ما ایرانی ها و مبلمانهای مورد استفاده در آپارتمانهای امروزی جزو سبکهای مورد پسند ما نیز می باشد. در تعریف کابینتهای کلاسیک و آنچه که به چشم می آید استفاده از ستون و سر ستونهای منبت کاری شده و تاجهایی با منبت های برجسته و چراغهای مخفی ابزار خورده از مهمترین مشخصه های آن می باشد.

 با توجه به حجم زیادی از جزئیات در این سبک برای آشپزخانه های بزرگ و یا متوسط و دارای نور طبیعی زیاد، بهترین پیشنهاد ممکن است. البته از سلیقه ی خانمهای ایرانی هم باید به عنوان یکی از اصلی ترین نکات در انتخاب نیز نباید به سادگی گذشت.

انواع کابینت های سبک کلاسیک

  • کابینتهای کلاسیک تمام چوب
  • کابینتهای کلاسیک ممبران
  • کابینتهای کلاسیک با روکش چوب
  • کابینتهای کلاسیک رومی
  •  

در کل می توان اینطور مطرح کرد که کابینتهای کلاسیک از هر نوع با توجه به متریال مورد استفاده خود تقسیم بندی می شوند و کلاسه بندی آنها بر اساس انواع متریالهای مورد استفاده قیمت گذاری می شوند.

کابینت کلاسیک تمام چوب

این نوع از کابینت کلاسیک به دلیل استفاده از چوب طبیعی مثل گردو، راش، بلوط و … مورد استفاده در دربهای کمدها و کشوها نسبت به انواع دیگر از قیمت بالاتری برخوردار است.

اصولا دارای جنس بدنه MDF می باشد. و در قسمتهای جلوی کار مثل دربها، نقش و برجستگی ها و فرورفتگی های زیادی دیده می شود که توسط دستگاه CNC بر روی هر ضخامت مورد استفاده ایجاد می شود.

البته بایستی حتما قبل از اجرای CNC،  سنباده خوبی چه به صورت دستی و چه به صورت ماشینی آنها را زده و سطح را کاملا صیقلی کرده و آماده ی فرآیند پاشش رنگ کنیم.

حال مرحله رنگ پاشی شروع می شود و در این مرحله باید دقت زیادی صورت داد تا کلیه سطح آغشته به رنگ شود و بررسی ضخامت رنگ در این مرحله کار بسیار مهمی است. یعنی کی بایست کل سطح مورد نظر به یک میزان ضخامت بر روی آن رنگ پاشیده شود.

بیشترین تقاضا در رنگ های قهوه ای و سفید بوده و اغلب با توجه به رنگ مبلمان منزل این رنگ انتخاب می شود تا هارمونی خوبی با هم داشته باشند.

انتخاب صفحه روی کابینتها بهتر است از سنگهای مصنوعی کوارتز با رگه های زیاد و یا سنگهای طبیعی بافت دار باشد که در برخی موارد به آنها رویه چرم نیز گفته می شود. مثل گرانیت و مرمر.

البته سنگهای طبیعی صیقلی با رگه های از خود سنگ پیشنهاد بسیار جذابی برای این سبک خواهد بود و انتخاب سنگ هماهنگ و دارای هارمونی رنگی با رنگ کابینتها خود از انتخابهای بسیار سخت برای این سبک می باشد.

کابینت های کلاسیک ممبران

کابینتهای ممبران یا کابینتهای وکیوم و یا کابینتهای با روکش PVC نوع دوم از کابینتهای کلاسیک هستند که بعد ایجاد نقشهای مورد نظر روی MDF توسط دستگاه CNC، به وسیله حرارت و دستگاه هیتر، وکیوم شده و روکش ممبران یا همان وکیوم بر روی آن چسبانده می شود.

این جنس روکش از پلاستیک فشرده PVC بوده و با چسب مخصوص توسط دستگاه هیتر چسبانده می شود. این نوع از طرح کلاسیک شامل ستوها و سر ستونهای نقش برجسته بوده که از متریالی مثل رزین و یا حتی چوب طبیعی استفاده می گردد.

استفاده از تاج و زیر چراغ های ابزار خورده، دیگر ویژگی های این سبک می باشد. در برخی از موارد نیز می بایست برای تمام سطوح زیرین نیز پا ستون انتخاب گردد تا هارمونی کاملی با ستونها و تاجها داشته باشد.

برای متریال روی این کابینت نیز سنگهای مصنوعی یا کوارتز و سنگهای طبیعی ابزار خورده پیشنهاد می گردد.

در کل با توجه به نحوه چسباندن روکش PVC آن و عمر ماندگاری چسب های آن، این نوع از کابینت کلاسیک توصیه نمی گردد.

کابینتهای ممبران طی چندین سال بسیار مورد توجه بودند ولی کم کم با ورود ورقهای جدید و ادغام طرحها با همدیگر ایتفاده از این نوع سبک بسیار کمتر شده است.

کابینتهای کلاسیک با روکش چوب

روش اجرای این سبک از کابینت همانند روشهای قبلی می باشد  با این تفاوت که بدنه اصلی این سبک از MDF سفید رنگ ساخته می شود و دربهای آن نیز MDF خام می باشد که در دو طرف آنها یک لایه ی یک یا دو میلیمتری از جنس روکش چوب طبیعی پرس می گردد و بعد از پرس شدن بر اساس ابعاد و اندازه مورد نظر برش خورده و برای ایجاد طرح و نقش های مورد نظر به وسیله دستگاه CNC به کارگاه مربوطه ارسال می گردد.

حال دربهایی با روکش چوب و طرح مورد نظر داریم که می توانیم بر مبنای سلیقه ی خود آنها را رنگ کنیم و به رنگ دلخواه اجرا نماییم.

از نظر زیبایی تفاوت چندانی با کابینتهای تمام چوب نخواهد داشت و تمامی المانهای کابینت تمام چوب را داراست مثل ستونها، سر ستونها با نقشهای برجسته، تاج و زیر چراغها… صفحه روی کابینت نیز در این سبک می توان از سنگهای مصنوعی مثل کوارتز استفاده کرد که قابلیت شکل دهی و ابزار خورده شدن را دارا باشد.

دستگیره های سرامیکی به عنوان یک پیشنهاد تکمیل کننده طرح همیشه جز بهترینها برای این سبک از کابینت می باشد.

کابینتهای کلاسیک رومی

هملنطور که از اسمش پیداست در این سبک ما با المانهای معماری روم باستان طرف هستیم!!! و بیشتر استفاده از ستونهای برآمده و دارای خطوط طولی بلند بر روی آنها از مشخصه های اصلی می باشد. همانند کابینتهای با روکش چوب طبیعی، دارای بدنه ی MDF سفید و دربهایی از جنس MDF خام با طرحهایی که به وسیله دستگاه CNC اجرا می شود.

استفاده از رنگهای متنوع هیچ محدودیتی ندارد وبرای صفحه کابینت علاوه بر سنگهای مصنوعی می توان از سنگ طبیعی نیز استفاده نمود.

تنها تفاوت این سبک با دیگر سبکهای کابینت کلاسیک این است که این سبک تاج و زیر چراغهای مخصوص به خود را دارد و کاملا با دیگر سبکها متفاوت می باشد.

دستگیره های سرامیکی با طرحهای برجسته در زیبا جلوه دادن این سبک بسیار تاثیر گذار است.

مزایا و معایب کابینت کابینتهای کلاسیک

نوشتن این دست مقالات در جهت افزایش آگاهی برای انتخاب بهتر و آگاهانه تر شما می باشد، لذا پیشنهاد میکنیم در ادامه مطلب به مزایا و معایب این سبک نیز توجه فرمایید و دیگر مقالات ما را نیز مطالعه کرده و نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

معایب کابینت های کلاسیک

  • حساسیت زیادتر به رطوبت و حرارت به دلیل المانهای طبیعی بیشتری که دراین سبک وجود دارد.
  • به دلیل ظرافت بالاتر و فرآیند پیچیده تر تولید، قیمت بالاتری دارد و زمان تولید و نصب طولانی تر
  • تعمیر پذیری پایین تر نسبت به سبک های دیگر
  • آسیب پذیر نسبت به اجسام تیز و برنده
  • تشخیص متریال درجه یک سخت بوده و در صورت استفاده از مواد نامرغوب عمر پایین تری دارد

 

مزایای کابینت های کلاسیک

با توجه به داشتن جزئیات زیاد در این سبک و تعداد زیاد طرحهای مربوط به این سبک، شما می توانید طرح دلخواه خود را داشته باشید.

القا حس لوکس بودن با توجه به طرحهای روی ستونها و سر ستونها

دوام بالا با استفاده از متریال مرغوب

امکان اجرای آن در رنگهای متنوع

 

جزئیات یک کابینت آشپزخانه کلاسیک

تاج و زیر چراغی در کابینت کلاسیک

از مهمترین نکات کابینت کلاسیک جزئیات بسیار زیاد آن است که اصل طراحی در این سبک را هم برعهده دارد. از مهمترین اجزای این سبک تاج و زیر چراغی می باشد و یکی از مهمترین و پرطرفدارترین نوع تاج، به دندان موشی معروف است.

پاخور زیر کابینت کلاسیک

اصولا در اغلب طراحی های این روزها از پاخور برای پوشاندن پایه های کابینت استفاده می شود و نمی شود منحصرا به این سبک آن را مربوط کرد ولی اغلب طراحان پاخورها را جزئی از اصول طراحی کابینتهای کلاسیک می دانند.

ستون و سر ستونها در کابینت کلاسیک

مهمترین عنصر در طراحی کابینت کلاسیک ستون و سر ستونهای آن است و می توان گفت که بدون ستونها و سر ستونها اصل طراحی کلاسیک زیر سوال خواهد رفت.

دستگیره ها در کابینت کلاسیک

به طور معمول در آشپزخانه های طراحی شده در سبک کلاسیک از دستگیره های سرامیکی استفاده می شود که در محلهای اتصال دارای نقوش برجسته با رنگهای طلایی و برنزی می باشد.

جزیره

به راحتی می توان جزیره را در آشپزخانه نقطه عطف طراحی دانست و می بایست بر اساس ابعاد و انداره آشپزخانه و نیازهای آن آشپزخانه جزیره منحصر به فرد برای آن طراحی کرد. اصولا جزیره دارای ارتفاع بین 70 تا 90 سانتی متری بر اساس خدماتی که قرار است ارائه دهد، طراحی می شود. کاربردهای متفاوت جزیره را می توان به صورت ذیل لیست کرد:

جزیره دارای کاربرد کمدی

در این حالت از جزیره به عنوان یک کابینت زمینی استفاده می شود برای نگهداری وسایل دم دستی در آشپزخانه.

جزیره با کاربری میز صبحانه خوری

در این حالت با توجه به ابعاد آشپزخانه می توان فضای خالی در زیر جزیره ایجاد کرد تا هم جای صندلی های شیک دکوراتیو را داشته باشد و هم جای پا در زمان نشستن پشت میز را داشته باشد تا مشکلی برای صرف یک وعده یا میان وعده سریع نداشته باشد.

جزیره هایی با داشتن سینک ظرفشویی

در این حالت بر روی جزیره یک سینک ظرفشویی عمدتا عمیق جانمایی می شود و حتما باید لوله کشی آب و فاضلاب مربوط به آن را از کف آشپزخانه به زیر سینک انجام داد. ولی با توجه به سبک زندگی ما ایرانیها خیلی پرطرفدار نمی باشد.

جزیره هایی با قابلیت آشپزی

در این سبک از طراحی اجاق گاز رومیزی به روی جزیره انتقال پیدا می کند و در بالای جزیره نیز نیاز به یک لوله کشی به جهت نصب هودهای سقفی جهت انتقال بخارات و بوی غذا به بیرون از آشپزخانه نیاز است. لذا نیاز به طراحی آشپزخانه بر اساس الزامات معماری می باشد. نکته حائز اهمیت در این نوع از جزیره این است که در واقع آشپزخانه به لبه ی سالن نزدیک شده و باعث می شود تا فضای نشیمن و سالن شلخته به نظر بیاید.

رنگ در کابینت کلاسیک

رنگ سفید در کابینت کلاسیک یک انتخاب هوشمندانه است و هیچ وقت قدیمی نخواهد شد. البته رنگهای روشن و علی الخصوص سفید باعث بزرگتر دیده شدن فضای آشپزخانه می شود و هماهنگ کردن این رنگ با رنگ وسایل آشپزخانه بسیار ساده تر می باشد.

اما رنگ فهوه ای در تمام طیف های آن با توجه به نزدیک بودن آن به رنگ چوب طبیعی بسیار با سلیقه ی ما ایرانیها هماهنگ است. و جزو رنگهایی است که بسیار طرفدار دارد و بعد از انتخاب این رنگ حتما باید به نورپردازی آشپزخانه دقت نمود و باید حجم نور بیشتری برای آن در نظر گرفت.

حال می رسیم به انتخاب کابینت کلاسیک دو رنگ. این سبک از طراحی بسیار در طی چندین سال گذشته پرطرفدار گردیده و بسیار شکیل و زیبا می باشد. در این سبک از طراحی شما با توجه سلیقه خود و وسایل آشپزخانه موجود می توانید انتخاب رنگ داشته باشید و برای خود آشپزخانه ای دقیقا منطبق بر سلیقه ی خود طراحی و اجرا نمایید.

لاریسا دکو، ایده ای جذاب